Dział Obsługi Badań Naukowych i Projektów Unijnych

Sprawozdanie z zajęć pt: „Bezpieczna i zrównoważona turystyka weekendowa”

W dniu 28 maja 2022 r. na Wydziale Transportu, Elektrotechniki i Informatyki odbyły się pierwsze ośmiogodzinne zajęcia dla uczniów szkół podstawowych dla klas 1-3.w ramach projektu  pt.: „Nauka przez zabawę”.

 „W poszukiwaniu historii miasta” – historia zapisana w legendach oraz ABC bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zajęcia rozpoczęły się od powitania uczestników projektu, przedstawienia struktury i specyfiki dydaktycznej Wydziału. Następnie młodzi studenci w grupach odbyli zajęcia teoretyczne z zakresu:

  • Bezpieczne zachowanie na drodze. Przygotowanie dzieci do samodzielności w ruchu drogowym.
  • Co decyduje o naszym bezpieczeństwie w ruchu drogowym?
  • Zajęcia ruchowe w wykorzystaniem Zestawu „Miasteczko Umiejętności Drogowych AUTOCHODZIK”.
  • Radom w legendach, krzyżówki, kolorowanki i łamigłówki.
  • Co warto zobaczyć w Radomiu i jego okolicach.

Na zakończenie odbył się spacer po Radomiu „ w poszukiwaniu symboli miasta. Po ośmiu godzinach zajęć Uczestnicy projektu mogli wrócić do domów na zasłużony odpoczynek. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości powtórzą spacer po Radomiu ze swoimi opiekunami i znajomymi.

 Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/3tdqWGnVHjwo9KDHA

 W dniu 4 czerwca 2022 r. na Wydziale Transportu, Elektrotechniki i Informatyki odbyły się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych dla klas 4-6 w ramach projektu  pt.: „Nauka przez zabawę”.

Tematyka zajęć dla uczestników z klas 4-6 koncentrowała się wokół zagadnień: „Gry terenowe – bezpieczny wypoczynek na łonie natury” – Zajęcia terenowe + ABC bezpieczeństwa na drodze.

Zajęcia podzielono na dwa bloki zadaniowe. W pierwszym bloku skoncentrowano się na przekazaniu wiedzy teoretycznej z zakresu następujących zagadnień:

  • bezpieczeństwo w ruchu drogowym podczas przemieszczeń pieszych oraz realizowanych na rowerze i hulajnodze,
  • podstawowe zasady i przepisy obowiązujące w ruchu drogowym,
  • Karta Rowerowa moje pierwsze prawo jazdy,
  • „bezpieczna droga do szkoły z kartą rowerową”,
  • bezpieczna jazda hulajnogą,
  • co można zobaczyć ciekawego w najbliższej okolicy?

W drugiej części zajęć odbył się spacer po Puszczy Kozienickiej w poszukiwaniu atrakcji przyrodniczych z wykorzystaniem ścieżki dydaktycznej Bartny Kąt i „Ścieżka Śródborze”. Dużą pomocą w opisie tych skarbów Puszczy Kozienickiej była obecność Nadleśniczych z Kozienic. Pogoda niestety nie dopisała. Nasi młodzi studenci dzielnie znieśli utrudnienia wynikające z padającego deszczu i pod kolorowymi parasolkami przemierzali Puszczę Kozienicką w poszukiwaniu atrakcji zlokalizowanych w okolicach Bartnego Kąta, rezerwatu dębów Ponty oraz ścieżki dydaktycznej Śródborze. Na zakończenie młodzi studenci wzięli udział w grze terenowej, rozwiązywali przygotowane rebusy, zagadki i krzyżówkę. Zwieńczeniem trudów wycieczki po Puszczy Kozienickiej było przygotowane przez Nadleśnictwo w Kozienicach ognisko na stanowisku dydaktycznym w Przejeździe. Kiełbaski smakowały wszystkim uczestnikom zajęć. Po ośmiu godzinach zajęć realizowanych w salach dydaktycznych WTEiI oraz w Puszczy Kozienickiej młodzi studenci wrócili do domu.

Jak było na zajęciach można zobaczyć na zdjęciach:

https://photos.app.goo.gl/e7aU9hJoWFHzF2h57

https://photos.app.goo.gl/f46HYsKrUUgE9tzD6

W dniu 11 czerwca 2022 r. na Wydziale Transportu, Elektrotechniki i Informatyki odbyły się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych dla klas 7-8 w ramach projektu  pt.: „Nauka przez zabawę”.

Tematyka zajęć dla uczestników z klas 7-8 koncentrowała się wokół zagadnień: „Raz pod wodą raz na wodzie” – zasady nurkowania
i żeglarstwa + ABC ratownictwa wodnego.

Zajęcia koncentrowały się na dwóch grupach zagadnień:

  • Woda jako forma wypoczynku, jak zachowujemy się na wodzie
    i w jej pobliżu,
  • Zasady udzielania pierwszej pomocy z uwzględnieniem pomocy osobom poszkodowanym na wodzie.

Zajęcia odbyły się w ośrodku w Domaniowie. Uczestnicy poznali zasady komunikacji na wodzie, sposoby rozpoznawania zagrożeń pogodowych, zasady wiązań żeglarskich oraz podstawowe zasady obsługi jachtów i nurkowania. Na zakończenie tej części zajęć każdy w uczestników mógł sprawdzić swoje umiejętności podczas zajęć praktycznych na wodzie. W ramach drugiej części zajęć ratownik medyczny z uprawnieniami instruktora ratownictwa wodnego wprowadził uczestników w zasady udzielania pierwszej pomocy. Osoba prowadząca zajęcia zwróciła również uwagę na różnice w udzielaniu osobom poszkodowanym w wyniku kontaktu z wodą. W ramach części praktycznej każda z osób mogła pod okiem instruktora, wykorzystując otrzymane materiały dydaktyczne (apteczki turystyczne), sprawdzić swoje umiejętności na dostępnych fantomach. Osoby najlepiej wypełniające polecenia i zadania otrzymały nagrody. W ostatniej części zajęć uczestnicy w ramach zorganizowanych gier, zabaw i konkursów mogli sprawdzić wiedzę oraz umiejętności praktyczne z zakresu węzłów żeglarskich oraz pierwszej pomocy. Na zakończenie zajęć zorganizowano ognisko.

https://photos.app.goo.gl/cLmNTZftyUuTvgRH7